FC Botoşani- U Cluj 1-1 (1-0)

fc botosani-u clujFC Botoşani termină la egalitate, 1-1, partida cu U Cluj, după ce a evoluat 40 de minute în superioritate numerică. Scorul a fost deschis de Attila Hadnagy în minutul 34, iar rezultatul final a fost stabilit în minutul 50 de Lemnaru.

FC Botoşani a ratat mai multe ocazii de gol în repriza secundă, iar oaspeţii au plecat cu un punct preţios de pe Municipal.

Cristian Popovici: Am fi meritat cele trei puncte

Cornel Şfaiţer: Lunea ne merge rău

Echipele de start:

FC Botoşani: Vasile Curileac, Răzvan Tincu, Marius Croitoru, George Cârjan, Gabriel Vaşvari(cpt.), Claudiu Codoban, Andrei Patache, Florin Acsinte, Itsvan Fulop, Ciprian Dinu şi Attila Hadnagy

Rezerve: Dorian Perianu, Andrei Poverlovici, George Taban, Casian Maghici, Cătălin Vraciu, Sebastian Ghinga şi Răzvan Radu

Antrenor: Cristian Popovici

Cluj: Robert Veselovsky, Emil Rilke, Zsolt Szilagyi(cpt.), Octavian Abrudan, Gaston Mendy, Halib Balde, Dan Bucşă, Vasilică Cristocea, Cristian Calcan, Adrian Borza, Valentin Lemnaru

Rezerve: Emilian Dolha, Ioan Neagu, Rareş Takacs, Lorant Kovacs, Octavian Ursu, Marius Ene, Andrei Lungu

Antrenor: Gheorghe Barbu

Arbitri: Radu Petrescu (central), Aurel Oniţă, Vladimir Urzică

Clasament:

1 Steaua Bucuresti 8 7 1 0 20-5 (15) 22 (+10)
2 Astra Giurgiu 9 6 1 2 24-9 (15) 19 (+7)
3 Petrolul Ploiesti 10 5 4 1 13-8 (5) 19 (+4)
4 FC Botosani 10 5 4 1 11-7 (4) 19 (+4)
5 Pandurii Tg Jiu 10 5 2 3 20-12 (8) 17 (+2)
6 Ceahlaul Piatra Neamt 10 4 5 1 14-7 (7) 17 (+2)
7 Gaz Metan Medias 10 4 3 3 12-11 (1) 15 (0)
8 Dinamo Bucuresti 10 3 4 3 15-10 (5) 13 (-2)
9 ACS Poli Timisoara 10 3 3 4 9-11 (-2) 12 (-3)
10 Sageata Navodari 10 3 3 4 9-16 (-7) 12 (-3)
11 FC Brasov 10 2 4 4 11-13 (-2) 10 (-5)
12 Concordia Chiajna 7 3 1 3 10-12 (-2) 10 (-2)
13 Otelul Galati 9 3 1 5 8-14 (-6) 10 (-5)
14 CFR Cluj 9 2 4 3 8-14 (-6) 10 (-2)
15 Viitorul Voluntari 9 1 4 4 4-13 (-9) 7 (-8)
16 U Cluj 10 0 4 6 6-20 (-14) 4 (-11)
17 FC Vaslui 9 3 2 4 8-8 (0) 3 (-1)
18 Corona Brasov 10 0 2 8 5-17 (-12) 2 (-13)

min.90+3 Radu şutează pe mijlocul porţii de la 25 de metri. Portarul advers reţine fără probleme

min.90 partida este prelungită cu 5 minute

min.86 schimbare la FC Botoşani, iese Hadnagy şi intră Ghinga

min.84 Borza este avertizat cu cartonaş galben după un fault asupra lui Vaşvari

min.83 Patache este avertizat cu cartonaş galben după un fault tactic la mijlocul terenului

min.57 schimbare la oaspeţi, iese Calcan şi intră Kovacs

min.56 Cârjan trece pe lângă deschiderea scorului, după ce nu reuşeşte să bage mingea în poartă din doi metri, în urma unei centrări a lui Codoban

min.54 Dan Bucşă este eliminat după un fault din spate făcut asupra lui Croitoru

min51 Ciprian Dinu este avertizat cu cartonaş galben după un fault la mijlocul terenului

min.50 Lemnaru marchează din şase metri cu capul, după ce a scăpat din marcajul lui Dinu

min.48 Cârjan şutează slab din 12 metri după o combinaţie cu Codoban. Portarul Veselovsky reţine fără probleme

min.40 Codoban trage puţin pe lângă poartă din 16 metri după ce a scăpat singur pe partea stângă

min.36 Rilke este avertizat cu cartonaş galben

min.34 Hadnagy deschide scorul după ce Veselovsky a respins în faţă o minge şutată de Codoban

min. 29 Cristian Calcan este avertizat cu cartonaş galben după ce a întârziat repunerea mingii în joc din lovitură liberă

min23. Hadnagy reia din foarfecă puţin pe lângă poartă după o centrare de pe partea dreaptă a lui Patache

min.21 Cristian Calcan expediază primul şut pe poartă al partidei. Curileac reţine fără probleme

min. 15 Claudiu Codban este avertizat cu galben după o simulare în careul advers