Polițiștii botoșăneni au descoperit peste 20 de tone de îngrășământ depozitat ilegal

Polițiștii botoșăneni au descoperit peste 20 de tone de îngrășământ depozitat ilegal. Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase efectuează cercetări într-un dosar penal privind săvârșirea infracțiunii de nesupravegherea și neasigurarea depozitelor de deșeuri și substanțe periculoase, precum nerespectarea obligației de depozitare a îngrășămintelor chimice numai ambalate și în locuri protejate.

Din verificări, a reieșit faptul că la data de 5 martie 2025, în comuna Șendriceni, au fost depozitate neconform, într-un spațiu neacoperit și direct pe sol,  22 de tone de îngrășământ agricol.

Cercetările sunt continuate pentru stabilirea întregii situații de fapt și dispunerea măsurilor legale care se impun, transmite printr-un comunicat Inspectoratul de Poliție Județean Botoșani.

Urmareste-ne pe Google News

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *