VIDEO Polițiștii își fac birou în zona Centrului Istoric. Șeful IPJ: Vom avea o prezență și un răspuns mult mai prompt solicitărilor cetățenilor

Polițiștii își fac birou în zona Centrul Istoric pentru a veni în sprijinul cetățenilor care au nevoie de ajutor. Este vorba despre un birou al polițiștilor de proximitate, care va funcționa în aceeași clădire cu biroul pentru Poliția Animalelor, în clădirea de pe strada Victoriei. nr 16.

Biroul va funcționa în intervalul 08.00- 16.00, iar polițiștii de proximitate vor avea ca arie de acoperire Parcul Tineretului, Centrul Istoric și Piața centrală.

Totodată, patrule de ordine publică vor fi prezente în aceste zone atât pe timp de zi, cât și pe timp de noapte, a anunțat, miercuri, șeful Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani, cms. șef Tudor Costîn.

„Această inițiativă are ca scop creșterea siguranței publice, prevenirea infracțiunilor și oferirea unui contact direct între cetățeni și polițiști. Decizia de a asigura prezența polițiștilor în acest loc vine în contextul unor incidente petrecute în această zonă, care au generat îngrijorarea în rândul cetățenilor. Bineînțeles, este un prim pas, consider un pas important, și probabil în cooperare cu Poliția Locală vom avea o prezență și un răspuns mult mai prompt solicitărilor cetățenilor”, a declarat șeful IPJ Botoșani.

Urmareste-ne pe Google News

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *