România- Moldova 7-7, în Sala Polivalentă. Galerie foto

meci caritabil Romania anilor 80- 90 şi selecţionata Moldovei, la BotoşaniSpectacol şi solidaritate, joi seară, în Sala Polivalentă din Botoşani. 15 dintre cele mai mari glorii ale fotbalului din România au participat la un meci de fotbal care s-a dorit a fi, înainte de toate, un spectacol de caritate, menit să ajute o fetiăţă de şase ani, Alexandra Chisăliţă, din Botoşani, care suferă de o boală rară şi gravă numită diplegie spastică.

Ioan Andone, Dorin Mateuţ, Rodeon Cămătaru, Iosif Rotariu, Ştefan Iovan, Bogdan Stelea, Florin Prunea, Anton Doboş, Viorel Moldovan, jean Vlădoiu, Iulian Mihăescu, Ioan Petcu, Ionel Augustin, Marin Dragnea, Leo Grozavu sau Costel Orac au intrat în teren jucând un fotbal demonstrativ, pentru a face posibilă strângerea de fonduri pentru Alexandra Chisăliţă.

meci caritabil Romania anilor 80- 90 şi selecţionata Moldovei, la BotoşaniDeşi meciul contra selecţionatei Moldovei, din care au făcut parte şi foarte multe glorii ale Botoşaniului, a fost iniţial luat în serios, tricolorii dominând serios prima repriză şi conducând la pauză cu 3-0, s-a terminat cu un scor de amical, 7-7 . Au înscris de câte trei ori Cămătaru şi Rotariu şi o singură dată Moldova, pentru naţională. De partea cealaltă, au marcat ieşeanul Paraschiv, băcăuanii Scânteie, Firici şi Cristi Popovici, dar şi botoşănenii Şoptelea, Epure şi Valeriu Bordeanu.

Din selecţionata Moldovei au făcut parte: Ioan Rotărescu, Niculai Alexa, Costel Solomon, Vasile Şoiman, Cristian Popovici, Marius Gireadă, Vasile Jercălău, Adrian Cotan, Leo Grozavu, Mihai Ciobanu, Daniel Scânteie, Radu Caşuba, Florin Cristescu, Vasile Epure, Grigore Bozii, Dragoş Şoptelea, Răzvan Iacob, Petrică Sandu sau Ciprian Paraschiv. Reprezentativa Moldovei a fost condusă de pe banca tehnică de Vasile Simionaş, Alin Cazaciuc şi Vasile Chetrone.

meci caritabil Romania anilor 80- 90 şi selecţionata Moldovei, la BotoşaniÎnaintea jocului, întreaga sală a păstrat un moment de reculegere în memoria soţiei dinamovistului Cornel Dinu, care a încetat din viaţă.

Ulterior, startul jocului a fost dat, la fluierul arbitrilor Anton Heleşteanu şi Mircea Salomir, de primarul Cătălin Flutur şi de Cornel Şfaiţer.

La meci au asistat şi renumitele sportive botoşănence Elisabeta Lipă, care de altfel, dă şi numele sălii polivalente din Botoşani, şi Doina Melinte.

meci caritabil Romania anilor 80- 90 şi selecţionata Moldovei, la BotoşaniÎn tribună au fost peste 1.500 de oameni, care au aplaudat jocul frumos, fair-play-ul, dar şi umanitatea.

Organizatorul meciului, Cornel Şfaiţer, care a împlinit, joi, 46 de ani, a primit şi un tricou special de la Ioan Andone, inscripţionat cu vârsta şi numele sale.

În pauza meciului, urnele mobile au colectat bani pentru Alexandra Chisăliţă, oameni de afaceri, directori de instituţii publice contribuind cu sume importante de ordinul zecilor sau sutelor de lei.

Tot în pauză, finalistul emisiunii Românii au talent, Florentin Florescu, a făcut o demonstraţie de free-style.