Țigări confiscate în Piața Centrală de jandarmi și amenzi de 10.700 de lei, în ultimele trei zile

În perioada 24 – 26 ianuarie, jandarmii botoșăneni au acționat proactiv, atât independent, cât și alături de celelalte structuri cu atribuții în domeniu pentru asigurarea unui climat optim de ordine și siguranță publică la manifestările festive care au avut loc în această perioadă și pentru prevenirea faptelor antisociale în rândul comunităților.
Jandarmii au intervenit în această perioadă la nouă evenimente semnalate prin Sistemul Naţional Unic pentru Apeluri de Urgenţă 112, împreună cu efective de poliție, în cadrul sistemului integrat de ordine și siguranță publică.
Pe timpul misiunilor desfășurate au fost aplicate 15 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de  10.700 de lei, pentru fapte de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice.
De asemenea, au fost confiscate 114 pachete de țigări de contrabandă de la o persoană care le oferea spre comercializare în zona Pieței Centrale din municipiul Botoșani, încălcând prevederile Codului Fiscal, se arată într-o informare a Inspectoratului de Jandarmi Județean.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *