iulian rotariu - la maratonul GobiPompierul botoșănean Iulian Rotariu, singurul român care a participat la ultramaratonul Gobi March 2016, a încheiat competiţia pe locul 4, la doar 1.37 minute faţă de primul concurent care a trecut linia de sosire!

A alergat 250 de km, șapte zile, în deşert, lângă alţi 86 de concurenţi care au ajuns la finish!

„Cu o pereche de adidași potriviți poți cuceri lumea”, sunt cuvintele plutonierului major Iulian Rotariu, salvarorul care a învins deșertul.

like facebookRotariu este membru activ al Asociației Sportive a Pompierilor din România și a fost susținut în pregătirea sa de către ISU Botoșani (care a plătit taxa de participare și o parte din echipament), de către Direcția Județeană de Tineret și Sport Botoșani (care i-a plătit biletele de avion), prieteni, colegi, sponsori.

Povestea participării lui Iulian Rotariu la cursele de alergare este una specială. Iulian este căsătorit și are doi copii, iar băiatul în vârstă de 10 ani a fost diagnosticat la 2 luni cu o malformație congenitală și la 3 ani a suferit o intervenție pe inimă.

iulian rotariu - la maratonul Gobiiulian rotariu - la maratonul Gobi

One thought on “Performanță! Pompierul botoșănean Iulian Rotariu, locul 4 la ultramaratonul deşertului Gobi