FC Botoşani- Pandurii Târgu Jiu 3- 2

fc botosani pandurii targu jiuFC Botoşani a învins, duminică, Pandurii Târgu Jiu cu 3-2. Elevii lui Leo Grozavu s-au văzut conduşi, încă din minutul 10, după o gafă a lui Curileac, care a intrat cu tot cu minge în poartă.

like facebookLa doar două minute Istvan Fulop şi-a început recitalul. A egalat, iar până la pauză a mai marcat de două ori, în minutele 44 şi 45.

Oaspeţii au mai marcat în minutul 80, însă nu au mai putut face nimic până la final. După această victorie FC Botoşani obţine 38 de puncte.

1 Steaua Bucuresti 27 18 8 1 57-16 (41) 62 (+23)
2 Astra Giurgiu 28 17 5 6 56-26 (30) 56 (+14)
3 Petrolul Ploiesti 28 14 13 1 41-18 (23) 55 (+13)
4 Dinamo Bucuresti 28 14 7 7 42-25 (17) 49 (+4)
5 FC Vaslui 28 14 6 8 35-18 (17) 48 (+6)
6 Pandurii Tg Jiu 28 12 6 10 48-34 (14) 42 (0)
7 CFR Cluj 28 10 11 7 35-28 (7) 41 (-1)
8 FC Botosani 28 11 5 12 31-43 (-12) 38 (-4)
9 Concordia Chiajna 27 9 7 11 29-34 (-5) 34 (-8)
10 Gaz Metan Medias 28 9 6 13 28-32 (-4) 33 (-9)
11 Ceahlaul Piatra Neamt 28 8 9 11 22-28 (-6) 33 (-9)
12 ACS Poli Timisoara 27 8 7 12 21-30 (-9) 31 (-8)
13 Otelul Galati 28 9 4 15 31-44 (-13) 31 (-11)
14 U Cluj 27 8 6 13 24-40 (-16) 30 (-12)
15 Sageata Navodari 28 7 8 13 24-45 (-21) 29 (-13)
16 FC Brasov 27 6 9 12 25-34 (-9) 27 (-12)
17 Viitorul Voluntari 27 6 9 12 19-42 (-23) 27 (-12)
18 Corona Brasov 28 2 8 18 20-51 (-31) 14 (-28)

Final de meci!

min.90 partida este prelungită cu 5 minute

min.88 Paul Anton primeşte cartonaş galben după ce îl faultează, în calitate de ultim apărător, pe Sebastian Ghinga

min.80 GOL Pandurii. Alex Dosantos reduce din diferenţă, după ce reia cu capul în plasă o minge centrată de pe partea stângă

min.79 schimbare la FC Botoşani. Iese Fulop şi intră Ghinga

min.76 Codoban primeşte cartonaş galben

min.75 Stojkov pătrunde în careul advers, centrează, însă Codoban reia peste poartă

min.71 Feiz Shamsin primeşte cartonaş galben după un fault asupra lui Curileac

min.65 schimbare la FC Botoşani. Hadnagy iese accidentat, după nouă minute de joc, şi intră Andrei Patache

min.64 schimbare la Pandurii. Iese Matulevicius şi intră Alex Dossantos

min61 Feiz scapă singur spre poarta adversă, însă îşi prelungeşte prea mult mingea şi Curileac iese din poartă şi reţine

min.58 ocazie pentru oaspeţi. Gusti şutează puţin pe lângă poartă de la 25 de metri

min.56 schimbare la FC Botoşani, Iese Cârjan şi intră Hadnagy

min.56 schimbare la Pandurii. Iese Parasckevas şi intră Maximiliană Gusti

min.55 Da Silva Erico primeşte cartonaş galben pentru un henţ

final de repriză

min.45 GOOL FC Botoşani. Fulop se distrează cu apararea adversă şi marchează pentru a treia oară. Golul a venit după o centrare de pe partea stângă a lui Cârjan şi o execuţie superbă din careu a lui Istvan

min.44 GOOL FC Botoşani. Fulop face dubla, după ce pătrunde în careu şi şutează violnet din 10 metri

min.41 ocazie mare pentru Pandurii. Matulevicius scapă singur spre poarta gazdelor, însă Curileac are o intervenţie mare şi respinge mingea cu piciorul

min.35 Marius Croitoru primeşte cartonaş galben

min.30 ocazie mare pentru Pandurii. Nicoară interceptează o pasă slabă a lui Ivanos către Curileac, însă portarul gazdelor reuşeşte să reţină mingea trimisă de atacantul advers

min.20 Nicoară primeşte cartonaş galben, după un fault asupra lui Marius Croitoru

min.14 Sergiu Oltean primeşte cartonaş galben după un fault asupra lui Matulevicius

min.11 GOOOL FC Botoşani Fulop egalează la numai un minut. Mijlocaşul primeşte o pasă excelentă de la Stojkov, scapă de fundaşii adverşi, şi îl execută pe Stanislaw de la 11 metri

min.10 GOL Pandurii. Elton Da Silva reia cu capul o centrare venită din corner, iar Curileac scapă mingea în poartă, după ce iniţial o reţinuse

min.5 prima ocazie de gol aparţine oaspeţilor. Christon Paraschevas reia periculos cu capul, după un corner, însă Curileac reţine în doi timpi

Vezi aici echipele de start:

FC Botoşani: Marius Curileac, Sergiu Oltean, Ciprian Dinu, Marius Croitoru, Gabriel Vaşvari, Deniss Ivanovs, Florin Acsinte, Claudiu Codoban, Istvan Fulop, Aco Stojkov şi George Cârjan

rezerve: Dorian Perianu, Cristian Danci, Sebastian Ghinga, Milos Zivkovici, Aurimas Vertelis, Attila Hadnagy şi Andrei Patache

Pandurii Târgu Jiu: Gliva Stanislaw, Bogdan Unguruşan, Christon Paraskevas, Erico Da Silva, Marko Moncilovic, Paul Anton, Elton Da Silva, Dan Nistor, Feiz Shamsin, Deivydas Matulevicius şi Viorel Nicoară

rezerve:Răzvan Stanca, Sipoto Bohale, Gusti Maximiliano, Doru Bratu, Alex Dossantos, Marian Pleşca şi Alin Buleică.

fc botosani pandurii targu jiu1fc botosani pandurii targu jiu2fc botosani pandurii targu jiu3fc botosani pandurii targu jiu4fc botosani pandurii targu jiu5